Çalışırıq "İslam Arxeologiyası" anlayışını populyarlaşdıraq
Fariz Xəlilli tarix üzrə fəlsəfə doktoru, arxeoloq və mədəni irs üzrə mütəxəssisdir. Onun fəaliyyəti Azərbaycan tarixinin dərin qatlarının araşdırılması, qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsinə xidmət edir. Keçmişi elmlə dərk edir, irsi gələcəyə daşıyır.
Fariz Khalilli is a PhD in History, archaeologist, and cultural heritage specialist. His work is dedicated to exploring, preserving, and promoting Azerbaijan's historical and cultural legacy. Bridging the past with the future through science and heritage.
Fariz Xəlilli tarix üzrə fəlsəfə doktoru, arxeoloq, mədəni irs və muzeyşünaslıq üzrə mütəxəssisdir. Elmi fəaliyyəti tarix, arxeologiya, mədəni irsin mühafizəsi, konservasiyası və arxeoloji turizmin inkişafı sahələrini əhatə edir. Uzun illər AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu, eləcə də müxtəlif ali təhsil və elmi-tədqiqat müəssisələrində vəzifələrdə çalışmışdır. Orta əsr Ağsu şəhəri və Şirvan bölgəsi üzrə aparılan arxeoloji tədqiqatların təşəbbüskarı və iştirakçısı olmuş, çoxsaylı yerli və beynəlxalq elmi konfranslarda məruzələrlə çıxış etmişdir. Onlarla elmi məqalə, tezis və kitabın müəllifi olan Fariz Xəlilli eyni zamanda "Miras" Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri kimi mədəni irsin qorunması və təbliği istiqamətində layihələr həyata keçirir.
Fariz Khalilli is a PhD in History, an archaeologist, and a specialist in cultural heritage and museology. His academic work focuses on history, archaeology, the protection and conservation of cultural heritage, and the development of archaeological tourism. For many years, he has held various positions at the National Museum of History of Azerbaijan and the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS, as well as at different higher education and research institutions. He has been an initiator and participant in archaeological research conducted in the medieval city of Agsu and the Shirvan region, and has presented papers at numerous national and international academic conferences. As the author of dozens of scholarly articles, theses, and books, Fariz Khalilli also serves as the Chairman of the "Miras" Social Organization for the Study of Cultural Heritage, where he implements projects aimed at the protection and promotion of cultural heritage.
Hazırda / Currently
Hazırda elmi, ictimai və idarəçilik fəaliyyətini davam etdirir, Azərbaycan tarixi-mədəni irsinin öyrənilməsi və gələcək nəsillərə ötürülməsi istiqamətində çalışır.
Currently, he continues his academic, public, and administrative activities, working toward the study and transmission of Azerbaijan historical and cultural heritage to future generations.