Antik Gebele – UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday eşsiz bir arkeolojik şehir
Qeyri-maddi mədəni irs üzrə layihə əsaslı dərs proqramları hazırlanıb
February 21, 2026“MİM – Kültürel Miras Uluslararası Usta Okulu” projesi, Azerbaycan’da kültürel miras alanında eğitim, uygulama ve farkındalık yaratmayı hedefleyen çok yönlü bir programdır. Bu proje, Azerbaycan Cumhuriyeti Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Desteği Ajansı tarafından finanse edilmiş ve 2025 yılının Mayıs-Ağustos ayları arasında Bakü’nün Yasamal ilçesinde yer alan tarihi Zergerpalan Hamamı’nda gerçekleştirilmiştir.
MİM – Kültürel Miras Uluslararası Usta Okulu’nun eğitim oturumları, müze, koruma alanı ve eğitim kurumlarından gelen toplam 30 katılımcı ile iki grup halinde düzenlenmiştir. Eğitimlerde hem yerel hem de uluslararası uzmanların katılımıyla arkeolojik araştırmalar, koruma teknikleri, somut olmayan miras, dijitalleştirme, epigrafi ve acil durum koruma önlemleri gibi 16 farklı konu ele alınmıştır.
Eğitimler, teorik ve pratik bileşenleri bir arada içeren etkileşimli bir formatta gerçekleştirilmiştir. Yapılan anket ve gözlemler, bu modelin katılımcıların bilgi ve becerilerini artırmada yüksek verimlilik sağladığını ortaya koymuştur. Proje kapsamında ayrıca eğitim materyallerinin hazırlanması, çevrim içi seminerler ve MOOC (Kitlesel Açık Çevrim İçi Kurslar) geliştirme faaliyetleri de planlanmıştır.
The project “MIM – The International Master School of Cultural Heritage,” implemented by the “Miras” Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, is a multifaceted program carried out in Azerbaijan with the aim of education, application, and awareness-raising in the field of cultural heritage. The project was funded by the Agency for State Support to Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan and implemented from May to August 2025 at the historical Zargarpalan Hammam located in the Yasamal district of Baku.
The training sessions of MIM – The International Master School of Cultural Heritage were organized in two groups for a total of 30 participants, involving employees of museums, reserves, and educational institutions. Lessons covering 16 diverse topics were conducted with the participation of both local and international experts. The topics included archaeological research, conservation, intangible heritage, digitalization, epigraphy, and emergency protection measures.
The trainings were conducted in an interactive format, incorporating both theoretical and practical components. Surveys and observations indicated that this model demonstrated high efficiency in enhancing participants’ knowledge and skills. Within the framework of the project, the development of teaching materials, webinars, and MOOCs (Massive Open Online Courses) was also planned.
Cebiyev Q., Scrinzi L., Halilli F., Hüseyinova M. MİM – Kültürel Miras Uluslararası Usta Okulu Entegre Bir Eğitim Modeli Gibi // 5. Uluslararası Balkanlar, Anadolu, Kafkasya ve Türkistan Coğrafyası Sanat, Kültür, Tarih ve Folklor Kongresi / Sanat Etkinlikleri / Prof.Dr. Mutluhan Taş Armağanı / Editör: A.Aytaç. – 20–22 Ekim 2025, Elbasan / Arnavutluk. – S. 47–52.